۲۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۱:۲۹
خانه / محاسبه پیشرفته ابجد کبیر و ابجد صغیر
حسابگر ابجد

محاسبه پیشرفته ابجد کبیر و ابجد صغیر

کلمه یا عبارت مورد نظر را در کادر زیر وارد نمایید:


دنیای اطلاعات: واژه ابجد از نخستین چهار حرف الفبای قدیم سامی ساخته شده و به کاربرد حروف به‌ جای اعداد (حساب ابجد = حساب جمل)، یعنی ارزش عددی حروف در ترتیب الفبای سامی باستان، اشاره دارد. برخی آن را نام نخستین صورت از صور هشتگانه حروف جمل دانسته‌اند.
در تعریفی دیگر، ابجد ترکیب چهار صامت نخست از صامت‌های بیست و دوگانه سامی ـ عربی است که از باب اختصار به‌ ترتیب کهن الفبای عربی گفته شده است. در مشرق‌ زمین، مجموعه حروف را (احتمالاً به‌ منظور سرعت در حفظ کردن) در هشت لفظ قابل تلفظ اما بدون معنی به این ترتیب می‌آورند: ابجد، هوّز، حُطّی، کلمن، سعفص، قَرِشت، ثخذ، ضظغ.

انواع ابجد

ابجد بر سه نوع است: کبیر، صغیر، و وسیط. ابجد کبیر از عدد یک تا هزار است که به بیست و هشت حرف در زبان عربی به ترتیب زیر تقسیم شده است:
الف = ۱؛ ب = ۲؛ ج = ۳؛ د = ۴؛ ه = ۵؛ و= ۶؛ ز = ۷؛ ح = ۸؛ ط. = ۹؛ ی = ۱۰؛ ک = ۲۰؛ ل = ۳۰؛ م = ۴۰؛ ن = ۵۰؛ س = ۶۰؛ ع = ۷۰؛ ف = ۸۰؛ ص = ۹۰؛ ق = ۱۰۰؛ ر = ۲۰۰؛ ش = ۳۰۰؛ ت = ۴۰۰؛ ث = ۵۰۰؛ خ = ۶۰۰؛ ذ = ۷۰۰؛ ض = ۸۰۰؛ ظ = ۹۰۰؛ و غ = ۱۰۰۰ (بدین ترتیب، به‌ طور مثال، “علی” برابر ۱۱۰ است: ع = ۷۰، ل = ۳۰، و ی = ۱۰).
اما ابجد صغیر بر عدد حروف ابجد با کم‌کردن ۹ از هر یک از آنها اطلاق می‌شود؛ به‌ طور مثال، عدد حرف “ی” ۱ می‌شود، چون از ۱۰ (= ی) اگر ۹ واحد کم کنیم عدد ۱ به‌دست می‌آید. در ابجد وسیط، حروف ابجد کبیر با کم‌کردن ۱۲ (به جای ۹) به‌ همان طریق که در ابجد صغیر آمده محاسبه می‌شود. گاه به ابجد اکبر نیز اشاره می‌شود و آن مربع اعداد حروف ابجد کبیراست؛ که در این صورت، حرف “ی” برابر ۱۰۰ می‌شود و یا حرف “ق” برابر ۱۰۰۰۰ خواهد بود.
در حساب ابجد، هر کلمه را یا به حساب مجمل محاسبه می‌کنند یا به حساب مفصّل. مجمل آن است که تعداد حروف کلمه را آن‌طور که نوشته می‌شود حساب کنند. به‌ طور مثال، کلمه “قدوس” دارای چهار حرف “ق”، “د”، “و”، و “س” است که ۱۷۰ می‌شود؛ ولی در حساب مفصّل هر حرف را تلفظ می‌کنند و آن‌گاه عدد را بر اساس تلفظ آن محاسبه می‌کنند، بدین ترتیب حرف “ق” در کلمه قدوس قاف تلفظ می‌شود، یعنی از سه حرف “ق الف ف” تشکیل شده که به حساب ابجد ۱۸۱ می‌شود دال، واو و سین نیز به‌ همین ترتیب محاسبه می‌گردد.
بنابراین، قدوس به حساب مفصّل ۳۴۹ خواهد شد و حال آن که به حساب مجمل ۱۷۰ می‌شود. در مورد حروف فارسی “پ”، “چ”، “ژ”، و “گ” که در خط عربی وجود ندارد، قاعده بر آن است که عدد ابجد آنها را با حروف قریب‌المخرج عربی آنها محاسبه می‌کنند، به این صورت: پ= ب، چ = ج، ژ= ز، و گ= ک.
موارد استعمال حروف به‌ جای اعداد همیشه محدود و استثنایی بوده و اعداد به مرور جای حروف را گرفته‌اند. با این همه اعداد ابجدی در :
۱- اسطرلاب‌ها
۲- ماده تاریخ که معمولاً به‌ صورت منظوم می‌آید.
۳- شیوه‌های مختلف غیب‌گویی و ساختن کلمات
۴- برای صفحه شمار مقدمه کتاب‌ها و فهرست مندرجات آنها در آثار امروزی بکار می‌رود چنان‌که در غرب نیز از اعداد رومی برای این منظور استفاده می‌شود.

 

 

درباره ادمین

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.

۳۳ نظر

 1. با سلام خدمت شما دوست گرامی
  ضمن تشکر بابت طراحی سایت وزین و بسیار مفیدتون.
  بنده با قصد استفاده از حسابگر ابجدی در صدد بدست اوردن ابجد کبیر تعدادی از آیات قران بودم که متوجه شدم حسابگر تعدادی از حروف رو به حساب نمیاره.
  آیات مورد نظر عبارتند از : الم اللَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ 
  پیامی که محاسبه گر اعلام میکنه اینه که در ابن عبارت ۵ حرف غیر ابجدی وجود داره که در محاسبه لحاظ نمیشن. با توجه به اینکه قران از ۲۸ حرف عربی بوجود امده و این حروف هم همگی در زمره حروف ابجدی هستند میخواستم در ابن مورد رسیدگی بفرمایید.
  با تشکر فراوان

  • سلام دوست عزیز
   لطفا دقت بفرمایید که آیات قرآن را بدون اعراب وارد کنید چون نرم افزار اعراب، مانند: سکون را جدا میکنه و شما فکر می کنید که برنامه مشکلاتی دارد.

 2. ممنون از اطلاعات مفیدى که در سایت گذاشتین

 3. سلام ممنون از شما عالی بود

 4. با سلام خدمت دوست گرامی میخواستم اگه میشه در مورد کارایی جامع ابجد کبیر و علل خصوص ابجد صغیر توضیحی ارائه فرمائید
  ممنون میشم برام ایمیلم کنید

 5. ضمن تشکر اگر باقیمانده صفر شود چه؟ در ابجد کبیر؟

 6. سلام با تشکر لطفا در مورد نحوه محاسبه ابجد صغیر توضیح کافی ارائه نمایید.در مورد اعدادی که عدد آنها کمتراز عدد نه است چه کاری انجام می دهیم.

 7. با سلام
  تشکر از سایت بسیار عالی و مفید
  واقعا مفید است

 8. سلام من یک عدد را در خواب دیدم که روی یک صفحه قران نوشته شده بود میتونیدتوی پیدا کردن رازش بهم کمک کنید؟

 9. از حروف و کلمات میشه به اعداد رسید ولی از اعداد نمیشه به یه کلمه خاص رسید ضمن اینکه کاربردی برای این تبدیلات نمیبینم سرکاری بنظر میرسه

 10. سلام طرح کردن یا تقسیم کردن در ابجد رو نمیفهمم چرا جوابم فرق میکنه ممنون میشم توضیح بدین

 11. سلام علیکم جدول دوستی و دشمنی حروف ابجدر را اعلام فرمایید تشکر

 12. عزیز دل بگو همزه در حساب وسیط همان الف ، ا ل ف است یا چگونه؟ در مورد اینها اگر می دانی ایمیل بزن تا بدانم. می خواهم مطمئن شوم. مثلا همین مطمئن را حساب وسیط کن. ایمیل بزنی ممنونم

 13. محمد امین رو من به صورت دستی محاسبه کردم ۲۳۳ به دست اومد با توجه به اینکه حرف میم رو دوبار زدم اما به صورت خودکار عدد ۱۹۳ در اومد کدوم درسته ممنون میشم راهنمایی کنین

 14. سلام
  ممنون از سایتتون🌹
  استاد ما حرف گ =ک (اگر اول کلمه باشه ٢٠٠ حساب میکردن ،اگه وسط یا آخر کلمه باشه۵٠٠)
  ژ=ى=١٠
  ح=چ=٨
  پ=٨٠٠،ف=٨٠
  از نظریه آرکانا
  تشدید رو چرا یکى حساب میکنید؟من از جزوم پیدا نکردم

 15. سلام میخواستم بپرسم با حروف ابحد کبیر زمان مرگ مشخص می شود به چه نحوی؟ دستور می نویسید

 16. ۱۰۰۱ -٢٢٢-٣٣٣ به چه کلماتى میرسند اگر تبدیل بشن !! ممنون میشم اگه جواب بدین

  • سلام به چندتا کلمه که محدود نمیشه.
   هر کدام از اعداد مربوطه نزدیک ۵۰۰ کلمه میرسه.
   مانند: مفرحه ، مفروز ، الشب ، بیسمارک (۵۳۶ کلمه فقط برای ۳۳۳ میشه نوشت)

 17. سلام ببخشید من نمیفهمم طرح کردن برای رسیدن به ماه تولد چگونه است برای مثال من اعداد راجمع میزنم میشود ۱۴۰ چطور متوجه بشم که ماه تولدم چیه

  • سلام، اسم خودتون و مادرتون رو به حساب ابجد کبیر محاسبه کنید بعد حاصل جمع هر دو اسم رو تقسیم بر ۱۲ می‌کنید. باقیمانده باید عددی مابین ۱ و ۱۲ باشه که نشان دهنده طالع شماست. مثلا اگه ۷ باشه میشه: میزان یا همون مهر ماه.
   باقیمانده عدد ۱۴۰ هم میشه ۸ که اونم برابر است با برج عقرب (آبان ماه).

 18. سلام میخواستم بدونم هزارگان و ده هزارگان در ابجد چجوری حساب میشه مثل ۹۷۶۹۸

 19. سلام من اسمم محمدرضا هست مادرم هم عشرت جمعش میشه ۲۰۶۳ الان تقسیم میکنیم میشه ۱۷۱/۹ بین ۱ تا ۱۲ نمیشه میشه راهنمایی کنین .ممنون

 20. سلام الان ۱۲ برج یا همون صورت فلکی مشخصه. متولد فروردین حمل. اردیبهشت میشه ثور. خرداد جوزا و …
  من اردیبهشتم که ثور میشه. اما با ابجد شده جوزا. داستان چیه؟

 21. ر = ۲ ض =۸ ا=۱ —–> رضا ابجد صغیرش میشه ۱۱ ولی برنامه ی شما میده ۱۷

 22. سلام اسم باغده گل باحروف ابجد چه عددی میشه حرف گ رو نمیدونم چند بذارم

 23. دوست عزیز در حروف ابجد گچپژ محاسبه نمیشود ، و کلاماتی دارای این حرف ها میباشند در حال حاضر اشتباه محاسبه میشوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *