۲۸ دی ۱۳۹۷ ساعت: ۴:۳۸
خانه / سرویس تولید آنلاین رمزینه (QR Code)
رمزینه

سرویس تولید آنلاین رمزینه (QR Code)

مرحله اول
انکدینگ انتخاب شیوه کدگذاری (معمولا روی utf-8 تنظیم می‌شود.)
سایز: X مقدار بزرگی کد QR
سطح کد جهت افزایش میزان دقت کد QR بوده و در خروجی تأثیری ندارد.
نوع کد و محتوا

هر نوع متن دلخواه را در کد QR کدگذاری کنید. متن مورد نظر هر زمان که کد QR اسکن شود به نمایش در خواهد آمد.

متن

یک پیام ایمیل را در یک کد QR کدگذاری کنید. با اسکن کد QR، پنجره ارسال ایمیل با متن مورد نظر شما و آدرس ایمیل دریافت کننده ظاهر می گردد. (به نرم افزار کدخوانی که استفاده می شود بستگی دارد. تضمینی برای کار بر روی تمام وسایل وجود ندارد).

ایمیل

موضوع

پیغام

یک شماره تلفن را در یک کد QR کدگذاری کنید. با اسکن کد QR، پنجره تماس با شماره تلفن مورد نظر ظاهر می‌گردد. (به نرم افزار کدخوانی که استفاده می شود بستگی دارد. تضمینی برای کار بر روی تمام وسایل وجود ندارد).

تلفن

لینک وبسایت، صفحه شبکه های اجتماعی یا حتی لینک پرداختهای PayPal خود را در یک کد QR کدگذاری کنید. با اسکن کد QR آدرس مزبور را باز خواهد کرد. (به نرم افزار کدخوانی که استفاده می شود بستگی دارد. تضمینی برای کار بر روی تمام وسایل وجود ندارد).

آدرس اینترنتی

اطلاعات تماس (vCard) خود را در یک کد QR کدگذاری کنید. بسته به نرم‌افزاری که برای اسکن کد QR استفاده می کنید یا اطلاعات تماس شما نشان داده خواهد شد یا این که گوشی شما می‌پرسد آیا اطلاعات تماس به دفترچه تلفن اضافه شود یا خیر.

نام
نام خانوادگی
نام شرکت
عنوان
تلفن
ایمیل
وب سایت
نام خیابان
شهر
استان
کد پستی
کشور
یادداشت

اطلاعات تماس شخصی (meCard) خود را در یک کد QR کدگذاری کنید. وارد کردن حداقل یکی از فیلدها جهت تولید کد QR کافی می باشد. بسته به نرم‌افزاری که برای اسکن کد QR استفاده می‌کنید یا اطلاعات تماس شما نشان داده خواهد شد یا این که گوشی شما می‌پرسد آیا اطلاعات تماس به دفترچه تلفن اضافه شود یا خیر.

نام
نام خانوادگی
تلفن
ایمیل
سایت
نام خیابان
شهر
استان
کد پستی
کشور
یادداشت

یک پیامک را در یک کد QR کدگذاری کنید. با اسکن کد QR، پنجره ارسال پیامک با متن مورد نظر شما و تعداد دریافت کننده‌های پیام ظاهر می‌گردد. (به نرم افزار کدخوانی که استفاده می شود بستگی دارد. تضمینی برای کار بر روی تمام وسایل وجود ندارد).

موبایل
پیام

یک موقعیت جغرافیایی را در یک کد QR کدگذاری کنید. با اسکن کد QR، پنجره Google maps ظاهر می‌گردد.(به نرم افزار کدخوانی که استفاده می شود بستگی دارد. تضمینی برای کار بر روی تمام وسایل وجود ندارد).

آدرس

یا
عرض جغرافیایی
طول جغرافیایی
یافتن مکان از روی نقشه

یک آدرس وب‌سایت را بوکمارک کرده و در یک کد QR کدگذاری کنید.

عنوان
آدرس

پسورد دسترسی به وای-فای خود را در یک کد QR کدگذاری کنید. با اسکن کد، صفحه‌ی ارتباط به شبکه با پسورد از پیش وارد شده، ظاهر خواهد شد. (به نرم افزار کدخوانی که استفاده می‌شود بستگی دارد. تضمینی برای کار بر روی تمام وسایل وجود ندارد).

وایرلس SSID
رمز عبور
نوع شبکه

دنیای اطلاعات: کیو آر کد یا رمزینه پاسخ سریع یک رمزینه ماتریسی (یا بارکد دوبعدی) است که می‌توان آن را با پوینده‌های QR، تلفن همراه دوربین‌دار و تلفن هوشمند بازخوانی کرد. این بارکد دربردارنده چیدمانی از نقطه‌های مربع‌شکل سیاه‌رنگ (با نام ماژول) بر روی زمینه سفید است. داده نهفته می‌تواند نوشته، نشانی وب، پیامک، شماره تلفن، اطلاعات کارت ویزیت یا داده دیگری باشد.
این رمز توسط یکی از شرکت‌های زیرمجموعه صنایع خودروسازی تویوتا ژاپن به نام کابوشیکی-گایشا دنسو در سال ۱۹۹۴ میلادی اختراع و مورد استفاده قرار گرفت. نیاز به نوعی رمز که درونمایه آن با شتاب زیاد رمزگشایی شود، انگیزه اصلی این شرکت برای سرمایه‌گذاری در تحقیق و اختراع و توسعه این نوع رمز بوده‌است. در حال حاضر استفاده از این نوع رمز در ژاپن بسیار فراگیر است و بیشترین کاربرد را میان رمزهای میله‌ای دوبعدی دارد. پس از آنکه کشورهای انگلیسی زبان از سال ۱۹۹۷ شروع به استفاده از این نوع رمز کردند نام “QR” کوتاه شده “Quick Response” یه معنی (پاسخ سریع) را برای آن انتخاب نمودند و به همین نام در سازمان‌های بین‌المللی آن را به ثبت رساندند.

اشاره

با وجودی که برای بار نخست به منظور ردیابی قطعات در صنایع تولید خودرو مورد استفاده واقع شد، کدهای QR در زمینه‌های بسیار بیشتری استفاده می‌شود؛ شامل کاربردهای ردیابی تجاری و کاربردهای راحت سازی در تلفن همراه کاربران (که به mobile tagging شناخته می‌شوند)

QR آدرسهایی را که در نشریات، آهنگ‌ها، اتوبوس‌ها، کارت تبلیغات، یا هر چیزی که کاربران نیاز به دانستن اطلاعات در مورد آن داشتند کد می‌کند. کاربرانی که به تلفن دوربین‌دار دارای برنامه کامپیوتری خواننده (reader) صحیح باشند می‌تواند تصویر کد QR را برداشت می‌کند و باعث می‌شود که مرورگر تلفن اجرا شده و به URL مورد نظر منتقل شویم. ارتباط دادن بین اشیاء دنیای فیزیکی با hardlink یا فرامتن دنیای فیزیکی شناخته می‌شود. سیستم تلفن همراه گوگل به نام اندروید بر روی برخی مدل‌هایش با استفاده از بارکد خوان (ZXing) داخلی خود استفاده از QR را پشتیبانی می‌کند و همچنین مرورگر آن تغییر مسیر (Uniform Resource Identifier(URI را پشتیبانی می‌کند که به کدهای QR اجازه می‌دهد متادیتا را به برنامه‌های موجود بر روی گوشی بفرستد. سیستم‌عامل سیمبیان شرکت نوکیا به بارکدخوان مجهز شده است، که آن را قادر می‌سازد کدهای QR را بخواند.

استانداردها

مدارک استاندارد زیادی وجود دارد که کدکردن فیزیکی کد QR را پوشش می‌دهد:

October ۱۹۹۷ — AIM International
January ۱۹۹۹ — JIS X 0510
June ۲۰۰۰ — ISO/IEC ۱۸۰۰۴:۲۰۰۰ Information technology — Automatic identification and data capture techniques — Bar code symbology — QR Code (در حال حاضر معلق است) نشانه کد QR مد ۱ و مد ۲ را تعریف می‌کند.
۱ September 2006 — ISO/IEC 18004:2006 Information technology — Automatic identification and data capture techniques — QR Code 2005 bar code symbology specification

نشان‌های کد QR ۲۰۰۵ را تعریف می‌کند، توسعه‌ای از کد QR مدل ۲. این استاندارد تعیین نمی‌کند که چگونه نشانه کد QR مدل ۲ را بخواند.
در سطح لایه کاربردی، تغییراتی بین محصولات مختلف وجود دارد. NTT docomo استانداردهای قابل پیاده‌سازی برای رمزگشایی URLها، اطلاعات تماس، و دیگر انواع داده برپا کرده‌اند. پروژه متن-باز “zxing” یک فهرست از انواع داده کد QR را شناسایی می‌کند.

مجوز

استفاده از کد QR از دیدگاه مجوز آزاد و مجانی است. کد QR به‌طور شفاف به صورت استاندارد ISO تعریف و منتشر شده‌است. Denso Wave حق امتیاز کد QR را در اختیار گرفته‌است، ولی حق امتیاز اجرا و پیاده‌سازی آن را خیر.
لفظ کد QR یک علامت ثبت شده از شرکت Denso Wave است.

ظرفیت

عناصر اصلی نشانه، مربع‌هایی با تعداد حداقل ۲۱ × ۲۱ و حداکثر ۱۷۷ × ۱۷۷ در نشانه اصلی هستند. قسمت حاشیه‌ای (منطقه سکوت) باید حداقل دارای عرضی برابر با ۴ برابر عناصر کوچک نشانه باشند. اطلاعات بیشتر را می‌توان با در اختیار گرفتن تا ۱۶ نشانه ذخیره کرد.

ظرفیت داده کد QR
عددی خالص حداکثر ۷٬۰۸۹ کاراکتر
الفبارقمی حداکثر ۴٬۲۹۶ کاراکتر
دودویی (۸ بیتی) حداکثر ۲٬۹۵۳ بایت
Kanji/Kana حداکثر ۱٬۸۱۷ کاراکتر
ظرفیت تصحیح خطا
سطح L ۷٪ از کلمات کد شده قابل بازیافت هستند.
سطح M ۱۵٪ از کلمات کد شده قابل بازیافت هستند.
سطح Q ۲۵٪ از کلمات کد شده قابل بازیافت هستند.
سطح H ۳۰٪ از کلمات کد شده قابل بازیافت هستند.

کدهای QR از تصحیح خطای Reed–Solomon استفاده می‌کنند. مثال زیر نشان می‌دهد که کد QR چگونه با اختلال دست و پنجه نرم می‌کند. یک سری پیکسل از روی کد اصلی برداشته می‌شود یا به آن اضافه می‌گردد تا اختلال در خط مرزی آن بررسی شود. هر دو تصویر تغییر یافته به وسیله تشخیص خطای “سطح L” قابل تشخیص است. پس با اطلاعات ارائه شده می‌توانیم بگوییم که حداکثر اطلاعات قابل ذخیره‌سازی کد QR (با ۱۷۷ × ۱۷۷ عنصر و تصحیح خطای سطح L) برابر با ۲۳٬۶۲۴ بیت (۲٬۹۵۳ بایت) است برای اطلاعات الفبارقمی است.

تغییرات

کد QR میکرو یک نسخه شبیه کد QR استاندارد است اما برای کاربردهایی که قابلیتی کمتر از بارکد خوان‌های دستی معمولی دارد. همچنین کد QR میکرو متفاوت زیادی وجود دارد. بهترین این کدها قابلیت نگهداری ۳۵ کاراکتر را دارد.
Design QR یک کد QR است که بهینه‌سازی شده به صورتی که یک تصویر یا لوگو را ذخیره کند به‌طوری‌که روال تبدیل کد را سرعت ببخشد.

تقسیم‌بندی‌ها

برای ساخت کدهای پاسخ سریع، استانداردهای از پیش تعیین‌شده‌ای موجود است که همگی از سوی شرکت دنسو ویو برای تشخیص نوع کد از نگاهِ شکل و ظاهر در نظر گرفته شده‌است.

ایمیل
پیامک
شماره تلفن
متن
آدرس اینترنتی
اطلاعات تماس (کارت ویزیت)

کاربردها

  • ایجاد پیوند انحصاری برای تارنما
  • تبادل آسان اطلاعات، به‌خصوص اطلاعات متنی ساده مثل یادداشت‌ها و اطلاعات تماس
    تبلیغات
  • خرید و نصب نرم‌افزار از فروشگاه‌هایی مثل گوگل پلی و اپ‌استور
  • کاربرد در پزشکی: پزشکان پس از اسکن کد QR قادر خواهند بود تا به سرعت به پرونده بیمار دسترسی داشته باشند و نوع دارو و واکسن مورد نیاز را شناسایی کنند.
  • کاربرد هنری: گروه پاپ بریتانیایی Pet Shop Boys از کد QR به عنوان یک کار هنری برای آهنگ بانلودی (غیر فروشی) خود با نام Integral در سال ۲۰۰۷ استفاده کردند. در کلیپ ویدئویی این آهنگ نیز از کد QR استفاده شده‌است. هنگامی که کد به صورت صحیح خوانده شود، کاربر به تارنمای Pet Shop Boys تغییر مسیر داده می‌شود، و سپس صفحه‌های مربوط به کارت ملی انگلیس پدیدار می‌شوند.

سوءاستفاده و خطرات

با در نظر گرفتن توانایی‌های نرم‌افزاری دستگاه خواننده کد (مثلاً تلفن همراه) احتمال خطرهای فراوان فنی و مالی وجود دارد. از جمله مواردی پیش آمده‌اند که دستگاه خواننده، پس از دریافت داده‌های “کد کیو آر” به صورت خودکار چندین پیامک (اس ام اس) پردازشی به قیمت چندین دلار (از نوعی که دریافت‌کننده پیامک از شرکت مخابرات حق‌العمل دریافت می‌کند)، به یک سازمان روسی فرستاده یا اینکه بخشی از لیست شماره تلفن‌های کاربر با نام و مشخصات به مقصد ناشناخته‌ای ارسال گشته. خطر دیگر دریافت انواع بدافزار هاست که می‌توانند تلفن همراه را دچار مشکل جدی کنند.

منبع مقاله: ویکیپدیا دانشنامه آزاد

درباره ادمین

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.
تعداد مقالات: 42 مقاله تا کنون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *