۲۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت: ۱:۲۸
خانه / پرس‌وجوی دامنه و آی‌پی (whois)
کیست؟

پرس‌وجوی دامنه و آی‌پی (whois)

دنیای اطلاعات: هو ایز به انگلیسی Whois (که بصورت who is تلفظ می شود و به معنای چه کسی است یا کیست یا کیه) یک پرس و جو و پاسخ پروتکلی است که بطور گسترده ای برای پرس و جوی پایگاه های داده کاربران ثبت شده یا نمایندگان منابع اینترنت بکار میرود، مانند یک نام دامنه، یک آدرس پروتکل اینترنت، یا یک سیستم خودکار (به انگلیسی: autonomous system)، اما همینطور برای محدوده گسترده تری از دیگر داده ها نیز بکار میرود. پروتکل ذخیره سازی و ارائه محتوای پایگاه داده به ساختاری قابل درک برای انسان می باشد. پروتکل هو ایز در اینجا مستندسازی شده است.

کاربرد هو ایز (کیه) در امر دامنه اینترنتی

بطور ساده هو ایز در امر دامنه اینترنتی، به عمل تلاش برای دریافت اطلاعاتی جزئی یا کلی در زمینه مالکیت یا رابط های مدیریتی یک دامنه اینترنتی و نظایر آن گفته می شود.

سطح دسترسی به این اطلاعات برای کاربر اقدام کننده به هو ایز به نوع دامنه سطح بالا یا دامنه سطح دوم، به ثبت کننده آن دامنه اینترنتی یا حتی به میزان آزادسازی دسترسی به این اطلاعات بوسیله مالک آن دامنه اینترنتی بستگی دارد.

درباره ادمین

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *