۱۱ اسفند ۱۳۹۹ ساعت: ۱۶:۵۳
حسابگر ابجد

محاسبه پیشرفته ابجد کبیر و ابجد صغیر

دنیای اطلاعات: واژه ابجد از نخستین چهار حرف الفبای قدیم سامی ساخته شده و به کاربرد حروف به‌ جای اعداد (حساب ابجد = حساب جمل)، یعنی ارزش عددی حروف در ترتیب الفبای سامی باستان، اشاره دارد. برخی آن را نام نخستین صورت از صور هشتگانه حروف جمل دانسته‌اند.

کلمه یا عبارت مورد نظر را در کادر زیر وارد نمایید:


محاسبه طالع با ابجد:

لطفا عدد مورد نظر را وارد نمایید:
لطفا عدد وارد کنید.
در تعریفی دیگر، ابجد ترکیب چهار صامت نخست از صامت‌های بیست و دوگانه سامی ـ عربی است که از باب اختصار به‌ ترتیب کهن الفبای عربی گفته شده است. در مشرق‌ زمین، مجموعه حروف را (احتمالاً به‌ منظور سرعت در حفظ کردن) در هشت لفظ قابل تلفظ اما بدون معنی به این ترتیب می‌آورند: ابجد، هوّز، حُطّی، کلمن، سعفص، قَرِشت، ثخذ، ضظغ.

انواع ابجد

ابجد بر سه نوع است: کبیر، صغیر، و وسیط. ابجد کبیر از عدد یک تا هزار است که به بیست و هشت حرف در زبان عربی به ترتیب زیر تقسیم شده است:
الف = ۱؛ ب = ۲؛ ج = ۳؛ د = ۴؛ ه = ۵؛ و= ۶؛ ز = ۷؛ ح = ۸؛ ط. = ۹؛ ی = ۱۰؛ ک = ۲۰؛ ل = ۳۰؛ م = ۴۰؛ ن = ۵۰؛ س = ۶۰؛ ع = ۷۰؛ ف = ۸۰؛ ص = ۹۰؛ ق = ۱۰۰؛ ر = ۲۰۰؛ ش = ۳۰۰؛ ت = ۴۰۰؛ ث = ۵۰۰؛ خ = ۶۰۰؛ ذ = ۷۰۰؛ ض = ۸۰۰؛ ظ = ۹۰۰؛ و غ = ۱۰۰۰ (بدین ترتیب، به‌ طور مثال، “علی” برابر ۱۱۰ است: ع = ۷۰، ل = ۳۰، و ی = ۱۰).
اما ابجد صغیر بر عدد حروف ابجد با کم‌کردن ۹ از هر یک از آنها اطلاق می‌شود؛ به‌ طور مثال، عدد حرف “ی” ۱ می‌شود، چون از ۱۰ (= ی) اگر ۹ واحد کم کنیم عدد ۱ به‌دست می‌آید. در ابجد وسیط، حروف ابجد کبیر با کم‌کردن ۱۲ (به جای ۹) به‌ همان طریق که در ابجد صغیر آمده محاسبه می‌شود. گاه به ابجد اکبر نیز اشاره می‌شود و آن مربع اعداد حروف ابجد کبیراست؛ که در این صورت، حرف “ی” برابر ۱۰۰ می‌شود و یا حرف “ق” برابر ۱۰۰۰۰ خواهد بود.
در حساب ابجد، هر کلمه را یا به حساب مجمل محاسبه می‌کنند یا به حساب مفصّل. مجمل آن است که تعداد حروف کلمه را آن‌طور که نوشته می‌شود حساب کنند. به‌ طور مثال، کلمه “قدوس” دارای چهار حرف “ق”، “د”، “و”، و “س” است که ۱۷۰ می‌شود؛ ولی در حساب مفصّل هر حرف را تلفظ می‌کنند و آن‌گاه عدد را بر اساس تلفظ آن محاسبه می‌کنند، بدین ترتیب حرف “ق” در کلمه قدوس قاف تلفظ می‌شود، یعنی از سه حرف “ق الف ف” تشکیل شده که به حساب ابجد ۱۸۱ می‌شود دال، واو و سین نیز به‌ همین ترتیب محاسبه می‌گردد.
بنابراین، قدوس به حساب مفصّل ۳۴۹ خواهد شد و حال آن که به حساب مجمل ۱۷۰ می‌شود. در مورد حروف فارسی “پ”، “چ”، “ژ”، و “گ” که در خط عربی وجود ندارد، قاعده بر آن است که عدد ابجد آنها را با حروف قریب‌المخرج عربی آنها محاسبه می‌کنند، به این صورت: پ= ب، چ = ج، ژ= ز، و گ= ک.
موارد استعمال حروف به‌ جای اعداد همیشه محدود و استثنایی بوده و اعداد به مرور جای حروف را گرفته‌اند. با این همه اعداد ابجدی در :
۱- اسطرلاب‌ها
۲- ماده تاریخ که معمولاً به‌ صورت منظوم می‌آید.
۳- شیوه‌های مختلف غیب‌گویی و ساختن کلمات
۴- برای صفحه شمار مقدمه کتاب‌ها و فهرست مندرجات آنها در آثار امروزی بکار می‌رود چنان‌که در غرب نیز از اعداد رومی برای این منظور استفاده می‌شود.

درباره ادمین

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.
تعداد مقالات: 98 مقاله تا کنون.
تعداد ابزارها: 77 ابزار تا کنون.

۲۶۲ نظر

 1. سلام وقت بخیر اگر امکانش باشه اسم موکل جنی یا موکلین خودم رو میخوام بدونم

  • سلام
   دونستن اسم اجنه نهی میشه چون در عالم غیب اگر سه بار اسمی صدا زده بشه ممکنه اشاره بشه به اون جن
   ارتباط با اجنه توسط بزرگان برای انسان های عادی نهی شده
   و اگر استاد عامل دارید از ایشون سوال کنید
   و من الله توفیق

 2. طالع یعنی چی؟ مثلا ۲ ثور یعنی چی؟

  • سلام
   منظور برج طالع هست یعنی عدد ابجد کبیره اسم کوچک و نام مادر کوچک تقسیم بر دوازده عدد صفر هم اگر بود برج فلکی حوت و این برج طالع هست

  • سلام
   فقط ابجد اسم با اسم مادر؟ ابجد بن یا ابن یا بنت رو هم نمیخواد جمع بزنیم؟

 3. سلام، میتونید ماشین حساب برعکس بذارید؟ یعنی اعداد رو بزنیم و اسماء ممکن رو برامون بیاره؟

 4. سلام وقت بخیر. من در جایى دیدم که ابجد على را ١١٣نوشتن.این فرق میکنه یا اشتباه محاسبه کردن

 5. من یه سوال داشتم،اگر اسم همزادم رو بدونم با به زبان آوردن اسمش مشکلی پیش میاد،با تشکر

  • سلام
   همزاد یعنی جنی که با شخص متولد بشه وجود نداره اما اجنه خودشون رو به شکل انسان در میارن و میگن همزاده به هر حال آوردن نام اجنه مخصوصا بلند صدا زدن جایز نیست

 6. سلام یه سوالی داشتم در حساب ابجدی نام ابوالفضل صحیح هست یا ابولفضل ، بعضی سایتها در محاسبه ابجدی ابوالفضل (ا) به حساب میارن میشه ۹۵۰ اما یه سایت دیدم که محاسبه ابجدی ابولفضل رو ۹۴۹ حساب کرده که (ا) رو نشمرده کدوم یک از اینا صحیح هست ا بو ا لفضل ۹۵۰ یا ا بو لفضل ۹۴۹

 7. سلام
  امکانش هست ذکر اسم بنده رو بگید
  و طالع بنده رو اعلام بفرمایید؟
  متشکرم

 8. سلام در مورد ابوالفضل عربی هست و بهتره به صورت معرفه با ال حساب شه نه لفظ اون
  در مورد ذکر اسم محاسبه ابجد کن با اسماء الله برابری یا اسماء الله عددی بالا تر باشه

 9. سلام علیکم خیلی عالی بود ولی متأسفانه کار نمی کند

 10. سلام علیکم تشکر استاد عزیز و بزرگوار خداوند متعال کمک حال حضرتعالی باشد ان شاالله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *