۲۹ شهریور ۱۴۰۰ ساعت: ۲۳:۳۶
حسابگر ابجد

محاسبه پیشرفته ابجد کبیر و ابجد صغیر

دنیای اطلاعات: واژه ابجد از نخستین چهار حرف الفبای قدیم سامی ساخته شده و به کاربرد حروف به‌ جای اعداد (حساب ابجد = حساب جمل)، یعنی ارزش عددی حروف در ترتیب الفبای سامی باستان، اشاره دارد. برخی آن را نام نخستین صورت از صور هشتگانه حروف جمل دانسته‌اند.

کلمه یا عبارت مورد نظر را در کادر زیر وارد نمایید:


محاسبه طالع با ابجد:

لطفا عدد مورد نظر را وارد نمایید:
لطفا عدد وارد کنید.
در تعریفی دیگر، ابجد ترکیب چهار صامت نخست از صامت‌های بیست و دوگانه سامی ـ عربی است که از باب اختصار به‌ ترتیب کهن الفبای عربی گفته شده است. در مشرق‌ زمین، مجموعه حروف را (احتمالاً به‌ منظور سرعت در حفظ کردن) در هشت لفظ قابل تلفظ اما بدون معنی به این ترتیب می‌آورند: ابجد، هوّز، حُطّی، کلمن، سعفص، قَرِشت، ثخذ، ضظغ.

انواع ابجد

ابجد بر سه نوع است: کبیر، صغیر، و وسیط. ابجد کبیر از عدد یک تا هزار است که به بیست و هشت حرف در زبان عربی به ترتیب زیر تقسیم شده است:
الف = ۱؛ ب = ۲؛ ج = ۳؛ د = ۴؛ ه = ۵؛ و= ۶؛ ز = ۷؛ ح = ۸؛ ط. = ۹؛ ی = ۱۰؛ ک = ۲۰؛ ل = ۳۰؛ م = ۴۰؛ ن = ۵۰؛ س = ۶۰؛ ع = ۷۰؛ ف = ۸۰؛ ص = ۹۰؛ ق = ۱۰۰؛ ر = ۲۰۰؛ ش = ۳۰۰؛ ت = ۴۰۰؛ ث = ۵۰۰؛ خ = ۶۰۰؛ ذ = ۷۰۰؛ ض = ۸۰۰؛ ظ = ۹۰۰؛ و غ = ۱۰۰۰ (بدین ترتیب، به‌ طور مثال، “علی” برابر ۱۱۰ است: ع = ۷۰، ل = ۳۰، و ی = ۱۰).
اما ابجد صغیر بر عدد حروف ابجد با کم‌کردن ۹ از هر یک از آنها اطلاق می‌شود؛ به‌ طور مثال، عدد حرف “ی” ۱ می‌شود، چون از ۱۰ (= ی) اگر ۹ واحد کم کنیم عدد ۱ به‌دست می‌آید. در ابجد وسیط، حروف ابجد کبیر با کم‌کردن ۱۲ (به جای ۹) به‌ همان طریق که در ابجد صغیر آمده محاسبه می‌شود. گاه به ابجد اکبر نیز اشاره می‌شود و آن مربع اعداد حروف ابجد کبیراست؛ که در این صورت، حرف “ی” برابر ۱۰۰ می‌شود و یا حرف “ق” برابر ۱۰۰۰۰ خواهد بود.
در حساب ابجد، هر کلمه را یا به حساب مجمل محاسبه می‌کنند یا به حساب مفصّل. مجمل آن است که تعداد حروف کلمه را آن‌طور که نوشته می‌شود حساب کنند. به‌ طور مثال، کلمه “قدوس” دارای چهار حرف “ق”، “د”، “و”، و “س” است که ۱۷۰ می‌شود؛ ولی در حساب مفصّل هر حرف را تلفظ می‌کنند و آن‌گاه عدد را بر اساس تلفظ آن محاسبه می‌کنند، بدین ترتیب حرف “ق” در کلمه قدوس قاف تلفظ می‌شود، یعنی از سه حرف “ق الف ف” تشکیل شده که به حساب ابجد ۱۸۱ می‌شود دال، واو و سین نیز به‌ همین ترتیب محاسبه می‌گردد.
بنابراین، قدوس به حساب مفصّل ۳۴۹ خواهد شد و حال آن که به حساب مجمل ۱۷۰ می‌شود. در مورد حروف فارسی “پ”، “چ”، “ژ”، و “گ” که در خط عربی وجود ندارد، قاعده بر آن است که عدد ابجد آنها را با حروف قریب‌المخرج عربی آنها محاسبه می‌کنند، به این صورت: پ= ب، چ = ج، ژ= ز، و گ= ک.
موارد استعمال حروف به‌ جای اعداد همیشه محدود و استثنایی بوده و اعداد به مرور جای حروف را گرفته‌اند. با این همه اعداد ابجدی در :
۱- اسطرلاب‌ها
۲- ماده تاریخ که معمولاً به‌ صورت منظوم می‌آید.
۳- شیوه‌های مختلف غیب‌گویی و ساختن کلمات
۴- برای صفحه شمار مقدمه کتاب‌ها و فهرست مندرجات آنها در آثار امروزی بکار می‌رود چنان‌که در غرب نیز از اعداد رومی برای این منظور استفاده می‌شود.

درباره ادمین

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.
تعداد مقالات: 104 مقاله تا کنون.
تعداد ابزارها: 83 ابزار تا کنون.

۲۷۶ نظر

 1. خرافات نیست عزیزم من امتحان کردم درست دراومد . ازدواجهای از روی احساس لجو لج بازی نتیجش همین طلاقهای روزانه است که در دادگاهها اتفاق میفته .شماه به هرچیز تواین دنیا اعتقاد داشته باشی درسته

  • سلام.خرافات نیست ولی نمیشه صددرصد مطمئن باشی ک درست میگه.اکثر اوقات نتیجه درست در میاد ولی گاهی یه نتیجه ای بهت میده ک اصلا هیچ شباهتی با شما و زندگیت نداره.

  • مشکل اینجاس که خیلی خیلی روش های زیادی برای محاسبه وجود داره
   و همینطوری الکی و به این سادگی نیست
   یه بنده خدایی که خبره این کار بود، ۴۰ دقیقه طول میکشید تا فقط یک اسم رو بررسی کنه!!

 2. معنی کلمه سفید ۱۵۴ یا ۶۸۱۴ چیست

 3. خیلی ممنون خدا خیرتون بده ♡

 4. سلام خسته نباشید من یه سوال داشتم از خدمتتون

 5. سلام یه کاغد پیدا کردم از داخل کتاب نوشته روز سوم
  سوزانده شود
  ۷۸۹۹۱۱۹۸۲۸۲
  ۳۲۱۲۳
  معنیش چی میتونه باشه

 6. باعرض سلام وسپاس
  چطور میتونم با نویسنده این سایت جناب مجید کوهی بصورت خصوصی تماس بگیرم

 7. اسم مادر:راضیه
  اسم پدر :محمد مهدی ولی همه بهش می گویند مهدی
  الان اسم بچه مهسا بزاریم ابجدش خوب هست یا چه اسمی بزاریم؟؟

 8. باسلام.اعداد و حروف دارای موکل هستند.بخاطر خدا وارد دنیای متافیزیک و موکلین نشوید.زندگیتون گره میفته.اکر کسی ادعا کند باز هم براتون داستان میشه.اینکار بسیار سخت و محاسبات عجیب داره.از همه مهمتر باید اذن و خودش بسار فرد معنوی باشد.نکنید.بخاطر خدا بیخیال بشید

 9. متخصص زانو اهواز

  سلام میشه لینک داخل مطلبو چک کنید.برای من
  مشکل داشت.ممنون

 10. میشه اسم های ما رو محاسبه کنید
  نام مادر الناز
  نام فرزندان کسرا و تینا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *