۲۸ دی ۱۳۹۷ ساعت: ۳:۵۸
خانه / تولید آنلاین هش کد MD5 و SHA1
تولید آنلاین هش کد MD5 و SHA1

تولید آنلاین هش کد MD5 و SHA1

ورودی
محاسبه
نتیجه

نمونه کدهای هش شده

hex_md5("message digest") = "f96b697d7cb7938d525a2f31aaf161d0"
hex_sha1("160-bit hash") = "90d925d853c3d35cd54070bb75280fefad9de9e7"

مختصری درباره SHA-1

اس‌اچ‌ای-۱ یا شا-۱ یا SHA-1 تابع درهم سازی در مقوله ی رمزنگاری است. توسط سازمان امنیت ملی در ایالات متحدهٔ آمریکا طراحی شده و توسط مؤسسه ملی فناوری و استانداردها انتشار یافته‌است. SHA-1 در واقع ابتدای واژه‌های این عبارت است: “الگوریتم درهم سازی ایمن” یا به انگلیسی SHA-1 (Secure Hash Algorithm 1) . در حال حاضر سه الگوریتم درهم سازی از این گروه با نسخه‌های ۰ و ۱ و ۲ وجود دارد. الگوریتم SHA-1 شباهت بسیار زیادی به اس‌اچ‌ای-۰ دارد ولی در اصل ایرادهایی اساسی که در نسخه ۰ وجود داشته و سبب ضعف این الگوریتم شده بود را برطرف نموده‌است. نسخه ی ۰ در تعداد کمی از نرم‌افزارهای امنیتی به کار می‌رود و کاربرد گسترده‌ای ندارد. در حالی که نسخه ۲ این الگوریتم بسیار با نسخه‌های ۰و۱ متفاوت است.
الگوریتم درهم سازی ایمن با نسخه ی ۱ در حال حاضر پر کاربردترین الگوریتم درهم سازی از این خانواده‌است و در بسیاری از نرم‌افزارها و کاربری‌های امنیتی امروزه به خدمت گرفته شده‌است. در سال ۲۰۰۵ خطاهای امنیتی این الگوریتم در موضوع ریاضیات به کار رفته در آن تشخیص داده شد که نشان می‌داد ممکن است این الگوریتم شکسته شود. و از آن زمان بود که نیاز به یک الگوریتم بهتر در این حوزه احساس شد. اگرچه هنوز این احتمال به واقعیت تبدیل نشده و هیچ گونه حمله ی موفق به این الگوریتم صورت نگرفته‌است. اس‌اچ‌ای-۲ از بعضی SHA-1 است. با این تفسیر الگوریتم دیگری هم در حال توسعه‌است با نسخه ۳ که NIST برای انتخاب بهترین الگوریتم با این نام، مسابقه‌ای مثل دوره‌های قبل برگزار کرده که تا پایان سال ۲۰۱۲ پیش بینی شده به طول انجامد.

مختصری درباره MD5

MD5 یک الگوریتم رمزگذاری اطلاعات است که یک ورودی را به خروجی ۱۲۸ بیتی (۱۶ بایتی) تبدیل می‌کند (به اصطلاح “اینکرایپت” یا رمزگذاری می‌کند). این خروجی مثل یک اثر انگشت برای ورودی است؛ یعنی هیچ دو ورودی (به غیر از موارد بسیار خاص، چون خروجی MD5 محدود است)، خروجی مشابهی نخواهند داشت.
MD5 فقط به صورت یک طرفه عمل می‌کند. یعنی خروجی حاصله از الگوریتم MD5 قابل بازگرداندن به متن، رشته یا اطلاعات قبلی آن نیست. ممکن است سرویس‌های دیکرایپتر MD5 را دیده باشید، نحوه عملکرد این سرویس‌ها به گونه‌ای است که یک دیتابیس عظیم از مقادیر هش شده دارند و فقط معادل هش آن‌ها را با هش داده شده مقایسه می‌کنند.
از این رو MD5 را برای هش کردن پسوردها و رمزهای عبور و سایر اطلاعات تایید هویتی استفاده می‌کنند. البته MD5 کاملاً امن نبوده و استفاده از الگوریتم‌های جدیدتری مثل SHA-2 پیشنهاد می‌شود. اگر از MD5 استفاده می‌کنید، حتما ورودی‌ها را با Salt هایی همراه کنید. یکی از دلایل امن نبودن MD5 (حتی با Salt)، سریع بودن نحوه عملکردش است که آن را در برابر حملاتی که برپایه کرکینگ (مثل بروت فورس یا ورد لیست) هستند، آسیب پذیر می‌کند.

درباره ادمین

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.
تعداد مقالات: 42 مقاله تا کنون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *