۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت: ۱۲:۵۴
حسابگر ابجد

محاسبه پیشرفته ابجد کبیر و ابجد صغیر

دنیای اطلاعات: واژه ابجد از نخستین چهار حرف الفبای قدیم سامی ساخته شده و به کاربرد حروف به‌ جای اعداد (حساب ابجد = حساب جمل)، یعنی ارزش عددی حروف در ترتیب الفبای سامی باستان، اشاره دارد. برخی آن را نام نخستین صورت از صور هشتگانه حروف جمل دانسته‌اند.

کلمه یا عبارت مورد نظر را در کادر زیر وارد نمایید:


محاسبه طالع با ابجد:

لطفا عدد مورد نظر را وارد نمایید:
لطفا عدد وارد کنید.
در تعریفی دیگر، ابجد ترکیب چهار صامت نخست از صامت‌های بیست و دوگانه سامی ـ عربی است که از باب اختصار به‌ ترتیب کهن الفبای عربی گفته شده است. در مشرق‌ زمین، مجموعه حروف را (احتمالاً به‌ منظور سرعت در حفظ کردن) در هشت لفظ قابل تلفظ اما بدون معنی به این ترتیب می‌آورند: ابجد، هوّز، حُطّی، کلمن، سعفص، قَرِشت، ثخذ، ضظغ.

انواع ابجد

ابجد بر سه نوع است: کبیر، صغیر، و وسیط. ابجد کبیر از عدد یک تا هزار است که به بیست و هشت حرف در زبان عربی به ترتیب زیر تقسیم شده است:
الف = ۱؛ ب = ۲؛ ج = ۳؛ د = ۴؛ ه = ۵؛ و= ۶؛ ز = ۷؛ ح = ۸؛ ط. = ۹؛ ی = ۱۰؛ ک = ۲۰؛ ل = ۳۰؛ م = ۴۰؛ ن = ۵۰؛ س = ۶۰؛ ع = ۷۰؛ ف = ۸۰؛ ص = ۹۰؛ ق = ۱۰۰؛ ر = ۲۰۰؛ ش = ۳۰۰؛ ت = ۴۰۰؛ ث = ۵۰۰؛ خ = ۶۰۰؛ ذ = ۷۰۰؛ ض = ۸۰۰؛ ظ = ۹۰۰؛ و غ = ۱۰۰۰ (بدین ترتیب، به‌ طور مثال، “علی” برابر ۱۱۰ است: ع = ۷۰، ل = ۳۰، و ی = ۱۰).
اما ابجد صغیر بر عدد حروف ابجد با کم‌کردن ۹ از هر یک از آنها اطلاق می‌شود؛ به‌ طور مثال، عدد حرف “ی” ۱ می‌شود، چون از ۱۰ (= ی) اگر ۹ واحد کم کنیم عدد ۱ به‌دست می‌آید. در ابجد وسیط، حروف ابجد کبیر با کم‌کردن ۱۲ (به جای ۹) به‌ همان طریق که در ابجد صغیر آمده محاسبه می‌شود. گاه به ابجد اکبر نیز اشاره می‌شود و آن مربع اعداد حروف ابجد کبیراست؛ که در این صورت، حرف “ی” برابر ۱۰۰ می‌شود و یا حرف “ق” برابر ۱۰۰۰۰ خواهد بود.
در حساب ابجد، هر کلمه را یا به حساب مجمل محاسبه می‌کنند یا به حساب مفصّل. مجمل آن است که تعداد حروف کلمه را آن‌طور که نوشته می‌شود حساب کنند. به‌ طور مثال، کلمه “قدوس” دارای چهار حرف “ق”، “د”، “و”، و “س” است که ۱۷۰ می‌شود؛ ولی در حساب مفصّل هر حرف را تلفظ می‌کنند و آن‌گاه عدد را بر اساس تلفظ آن محاسبه می‌کنند، بدین ترتیب حرف “ق” در کلمه قدوس قاف تلفظ می‌شود، یعنی از سه حرف “ق الف ف” تشکیل شده که به حساب ابجد ۱۸۱ می‌شود دال، واو و سین نیز به‌ همین ترتیب محاسبه می‌گردد.
بنابراین، قدوس به حساب مفصّل ۳۴۹ خواهد شد و حال آن که به حساب مجمل ۱۷۰ می‌شود. در مورد حروف فارسی “پ”، “چ”، “ژ”، و “گ” که در خط عربی وجود ندارد، قاعده بر آن است که عدد ابجد آنها را با حروف قریب‌المخرج عربی آنها محاسبه می‌کنند، به این صورت: پ= ب، چ = ج، ژ= ز، و گ= ک.
موارد استعمال حروف به‌ جای اعداد همیشه محدود و استثنایی بوده و اعداد به مرور جای حروف را گرفته‌اند. با این همه اعداد ابجدی در :
۱- اسطرلاب‌ها
۲- ماده تاریخ که معمولاً به‌ صورت منظوم می‌آید.
۳- شیوه‌های مختلف غیب‌گویی و ساختن کلمات
۴- برای صفحه شمار مقدمه کتاب‌ها و فهرست مندرجات آنها در آثار امروزی بکار می‌رود چنان‌که در غرب نیز از اعداد رومی برای این منظور استفاده می‌شود.

درباره ادمین

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.
تعداد مقالات: 60 مقاله تا کنون.
تعداد ابزارها: 68 ابزار تا کنون.

۱۹۴ نظر

 1. پس چرا ما میریم پیش دعا نویس اسمی ک تو گوش مادرم خوندنو ازمون میپرسه وقتی نوزاد بوده
  اسم شناسنامه مادرم یه چیز دیگس اسمی ک تو گوشش خوندن یه چیز دیگه و ما به اسمی ک تو گوشش خوندن صداش میزنیم ولی همه جا مینویسه اسم شناسنامه ای باید محاسبه بشه

  • سلام؛ فکر کنم دعا نویس اطلاعات کافی نداشته باشد و یا کلاهبردار باشد. در همه کتب علوم غریبه مثلا نوشته “فلان بن فلان علی حب فلان بنت فلان” و هیچ کجا دیده نشده که بنویسه اسم شناسنامه ای چون در آن زمان شناسنامه ای وجود نداشته است. ببینید وقتی یک نفر رو با اسمی خاص مثلا “علی” صدا می زنیم و در آن مداومت می شود و میبینی مثلا چندین سال طرف رو با اون اسم صدا می زنیم و میدانیم که هر حرف که به زبان جاری می شود خواص خودشو داره و این اسم از همین حروف تشکیل شده پس اسمی که صدا زده می شود در روح و روان و شخصیت فرد اثر میگذاره نه اسم شناسنامه ای، در علوم غریبه چیزی به نام اسم شناسنامه ای وجود ندارد.
   یادآوری میکنم من دعا نویس نیستم، خواهش میکنم در این خصوص پیام ندهید.

 2. سلام خدمت شما اسمی که در تلسمات استفاده میشه اسم که صدا زده میشه یا اسم شناسنامه هست.
  ممنون میشم جواب بدید

  • سلام؛ اسمی که صدا زده می شود. تاریخ شناسنامه حدود ۲۰۰ ساله ولی تاریخ جادو از زمان خلق حضرت آدم هست.

 3. خب منم همینو میگم دیگه گفتم که اسمی ک توگوش مامانم خوندن و صداش میزنیم رو ازمون میپرسن
  ولی تو همه سایتا مینویسه اسم شناسنامه ای
  حالا من کاری به ایناش ندارم
  یه سوال ذهنمو در گیر کرده من بچه دار نمیشم
  یه نفر واسم سر کتاب باز کرد اسم شناسنامه ای مادرمو گفتم گفت بچه دار نمیشی
  یه سال پیش یه نفر سر کتاب باز کرد من اسمی ک مادرمو صدا میزنیمو گفتم دوباره گفت بچه دار نمیشی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *