۲۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت: ۱۰:۲۰
خانه / محاسبه پیشرفته ابجد کبیر و ابجد صغیر
حسابگر ابجد

محاسبه پیشرفته ابجد کبیر و ابجد صغیر

دنیای اطلاعات: واژه ابجد از نخستین چهار حرف الفبای قدیم سامی ساخته شده و به کاربرد حروف به‌ جای اعداد (حساب ابجد = حساب جمل)، یعنی ارزش عددی حروف در ترتیب الفبای سامی باستان، اشاره دارد. برخی آن را نام نخستین صورت از صور هشتگانه حروف جمل دانسته‌اند.

کلمه یا عبارت مورد نظر را در کادر زیر وارد نمایید:


محاسبه طالع با ابجد:

لطفا عدد مورد نظر را وارد نمایید:
لطفا عدد وارد کنید.
در تعریفی دیگر، ابجد ترکیب چهار صامت نخست از صامت‌های بیست و دوگانه سامی ـ عربی است که از باب اختصار به‌ ترتیب کهن الفبای عربی گفته شده است. در مشرق‌ زمین، مجموعه حروف را (احتمالاً به‌ منظور سرعت در حفظ کردن) در هشت لفظ قابل تلفظ اما بدون معنی به این ترتیب می‌آورند: ابجد، هوّز، حُطّی، کلمن، سعفص، قَرِشت، ثخذ، ضظغ.

انواع ابجد

ابجد بر سه نوع است: کبیر، صغیر، و وسیط. ابجد کبیر از عدد یک تا هزار است که به بیست و هشت حرف در زبان عربی به ترتیب زیر تقسیم شده است:
الف = ۱؛ ب = ۲؛ ج = ۳؛ د = ۴؛ ه = ۵؛ و= ۶؛ ز = ۷؛ ح = ۸؛ ط. = ۹؛ ی = ۱۰؛ ک = ۲۰؛ ل = ۳۰؛ م = ۴۰؛ ن = ۵۰؛ س = ۶۰؛ ع = ۷۰؛ ف = ۸۰؛ ص = ۹۰؛ ق = ۱۰۰؛ ر = ۲۰۰؛ ش = ۳۰۰؛ ت = ۴۰۰؛ ث = ۵۰۰؛ خ = ۶۰۰؛ ذ = ۷۰۰؛ ض = ۸۰۰؛ ظ = ۹۰۰؛ و غ = ۱۰۰۰ (بدین ترتیب، به‌ طور مثال، “علی” برابر ۱۱۰ است: ع = ۷۰، ل = ۳۰، و ی = ۱۰).
اما ابجد صغیر بر عدد حروف ابجد با کم‌کردن ۹ از هر یک از آنها اطلاق می‌شود؛ به‌ طور مثال، عدد حرف “ی” ۱ می‌شود، چون از ۱۰ (= ی) اگر ۹ واحد کم کنیم عدد ۱ به‌دست می‌آید. در ابجد وسیط، حروف ابجد کبیر با کم‌کردن ۱۲ (به جای ۹) به‌ همان طریق که در ابجد صغیر آمده محاسبه می‌شود. گاه به ابجد اکبر نیز اشاره می‌شود و آن مربع اعداد حروف ابجد کبیراست؛ که در این صورت، حرف “ی” برابر ۱۰۰ می‌شود و یا حرف “ق” برابر ۱۰۰۰۰ خواهد بود.
در حساب ابجد، هر کلمه را یا به حساب مجمل محاسبه می‌کنند یا به حساب مفصّل. مجمل آن است که تعداد حروف کلمه را آن‌طور که نوشته می‌شود حساب کنند. به‌ طور مثال، کلمه “قدوس” دارای چهار حرف “ق”، “د”، “و”، و “س” است که ۱۷۰ می‌شود؛ ولی در حساب مفصّل هر حرف را تلفظ می‌کنند و آن‌گاه عدد را بر اساس تلفظ آن محاسبه می‌کنند، بدین ترتیب حرف “ق” در کلمه قدوس قاف تلفظ می‌شود، یعنی از سه حرف “ق الف ف” تشکیل شده که به حساب ابجد ۱۸۱ می‌شود دال، واو و سین نیز به‌ همین ترتیب محاسبه می‌گردد.
بنابراین، قدوس به حساب مفصّل ۳۴۹ خواهد شد و حال آن که به حساب مجمل ۱۷۰ می‌شود. در مورد حروف فارسی “پ”، “چ”، “ژ”، و “گ” که در خط عربی وجود ندارد، قاعده بر آن است که عدد ابجد آنها را با حروف قریب‌المخرج عربی آنها محاسبه می‌کنند، به این صورت: پ= ب، چ = ج، ژ= ز، و گ= ک.
موارد استعمال حروف به‌ جای اعداد همیشه محدود و استثنایی بوده و اعداد به مرور جای حروف را گرفته‌اند. با این همه اعداد ابجدی در :
۱- اسطرلاب‌ها
۲- ماده تاریخ که معمولاً به‌ صورت منظوم می‌آید.
۳- شیوه‌های مختلف غیب‌گویی و ساختن کلمات
۴- برای صفحه شمار مقدمه کتاب‌ها و فهرست مندرجات آنها در آثار امروزی بکار می‌رود چنان‌که در غرب نیز از اعداد رومی برای این منظور استفاده می‌شود.

درباره ادمین

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.
تعداد مقالات: 52 مقاله تا کنون.

۱۵۵ نظر

 1. سلام خسته نباشید، ببخشید عدد ۱۳ در اسمم زیاد هست، چه لقب چه اسم، برام عجیبه…۱۳ عدد بدیه؟ ممنون میشم جواب بدید.

  • سلام علیکم بزرگوار
   عدد ۱۳ به هیچ وجه عدد بدی نیست…
   در حدیث وصیت پیامبر ص نام ۱۳ وصی و جانشین ایشان آورده شده است…
   و در حدیثی از امام علی ع آمده است که امت محمد ص بر ۷۳ فرقه خواهند شد و از این ۷۳ فرقه ۱۳ فرقه محبت من را در دل دارند, ولی فقط یک فرقه نجات خواهند یافت و بقیه اهل آتش هستند…

   • سلام بزرگوار من دارم یک کتاب می نویسم که به یک بیت برخورد کردم که حروف ابجد دارد اگر امکان دارد با من تماس بگیرید

    • سلام علیکم حروف ابجد یا حروف جمل را ابجد گویند حروف الفبای عربی ۲۸ حرف است و با اعداد یکان دهگان و صدگان طبقه بندی اس تا بعد

 2. سلام علیکم ۱۳ در فرهنگ قبل از اسلام نحس شمرده میشد البته این اشتباه است بلکه تعریف ما برای گفتن و… است اعداد تعریف هستند هرچند که عدهای معنای مختلفی دارنذ در فرهنگ زرتشت میگفتند سیزده روز گذشته از نوروز به لیرون از خانه بروید سال شمسی و قمری یکی است وبعد از ظهور اسلام دانشمندان نجوم ما برای تبات و پایداری عید نوروز سال شمسب را بنا نهادند برای تبات عید ……. تابعد

 3. سلام من دوست دارم بیشتر در مورد این موضوع ابجد واشراف به حساب اعداد پیداکنم خیلی لذت می برم از کار با این اعداد و ارقام اگر کسی کتابی درباره دعاها و رمز گشایی جداول دعا و سحر و جادو می‌شناسد لطفاً معرفی نماید

 4. سلام باتشکردرصورت امکان تماس بگیریدمورد به صورت نوشتاری ممکن نیست دوست عزیز

 5. سلام برای افراد دو اسم اسم شناسنامه ملاک است یا اسمی که صدایش میکنندبرای محاسبات نحسی قمری فرد

 6. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت ادمین محترم
  این محاسبات خیلی به درد من خورده و بهمین وسیله دارم یک پروژه قرآنی مینویسم
  اگر بتونید محاسبه بینات حروف ملفوظی را بسازید خیلی بدردم میخوره
  اگر امکان داره باهام تماس بگیرید خیلی ممنونتون میشم

 7. سلام.من همیشه علم اعداد برام بسیارباارزش بوده وهمیشه درموردش تحقیق میکنم و خیلی باعددها مآنوس شده ام عددها تو زندگی من خیلی قوی خودشونو نشون میدن تا اونجا که مدتی قبل گوشی جدیدی خریدم و چون این گوشی تقویم فارسی نداشت من یک تقویم براش دانلود کردم وخواستم که یادداشتهای گوشی قبلیم رو به گوشی جدیدم انتقال بدم که باچیزعجیبی روبرو شدم درکمال تعجب دیدم در تاریخ ۱۲/۹/۱۳۹۷ در تقویم گوشی جدیدم یک یادداشتی وجود داره که قابل توجه بود و عدد ۶ در اون یادداشت نوشته شده بود من خیلی برام جالب بود چون گوشیم نو بودو تقویمش رو هم همونموقع دانلدکرده بودم درهمین موقع متوجه شدم که درگوشی قبلیم هم در همین تاریخ همون یادداشت وجود داره و دیگه مطمئن شدم که این عددها حامل پیامی برای من هست با کمک خدا و علم اعداد تونستم این اعداد رو رمزگشایی کنم و به وظیفم عمل کنم .انشالا که خداقبول کند🙏

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *