۳ مرداد ۱۴۰۰ ساعت: ۲:۴۴
محاسبه وزن آب بدن

محاسبه آنلاین حجم آب بدن

دنیای اطلاعات: حسابگر وزن آب بدن، یک ابزار مناسب برای اندازه گیری تقریبی آب موجود در بدن شماست. در این حسابگر با وارد کردن سن، قد، وزن و جنسیت می توانید وزن تقریبی آب موجود در بدن خود را مشخص کنید. این ابزار بر اساس فرمول دکتر واتسون که در سال ۱۹۸۰ ارائه شده، طراحی گردیده است.

یکی از شگفتی‌های بسیار عجیب ساختمان بدن ما انسانها ، مقدار آبی است که در بدن مان موجود است. اگر فقط وزن بدن مورد نظر باشد ، ما انسانها بیشتر از آب ساخته شده ایم. ۶۰ تا ۷۰ در صد وزن بدن ما را آب تشکیل می دهد. چیزی در حدود ۴۹ کیلو گرم آب در یک مرد با وزن متوسط . حتی استخوان بدن ما که کاملا ماده‌ای سخت به نظر می رسد بالغ بر ۲۰ درصد آن را آب تشکیل می دهد، در حالی که ۹۵ درصد پلاسمای خون ما را آب تشکیل می دهد.
به وسیله ی آبی که در اطراف بافت ها وجود دارد و توسط آنها به درون مکیده می شود، به محض اینکه حرارت اضافی در بدن تولید شود از بین برده خواهد شد
یکی دیگر از وظایف آب موجود در بافتهای بدن انسان جلوگیری از وارد شدن ضربه های شدید به اندام هاست . دریای درونی ما یک عامل ضربه گیر است. به عنوان مثال، مایعی که اطراف مغز ما را فرا گرفته است موجب می گردد که مغز از صدمه های سخت وارده محفوظ بماند .همین طور ، استخوان ها ، محل اتصال آنها و اعضاء بدن و اعصاب در تشکی از مایع قرار دارند تا ما بتوانیم در محیطی که دائم با اجسام برخورد می کنیم تاب مقاومت داشته صدمه ای بر ما وارد نگردد.
همچنین، دریای آب درون بدن ما ، یکی از بهترین حل کننده ها است و همراه خود محلولهای شیمیائی پر ارزش بسیاری را توأم با موادی که به حالت شناور هستند به نقاط مختلف بدن می رساند . مثلاً توانائی آن در نگهداری سدیم و پتاسیم به صورت محلول یک ضرورت است که عمل انتقال تکانه های الکتریکی را انجام می دهد و موجبات فعالیت ماهیچه ها و اعصاب را فراهم می سازد.
آب مورد نیاز بدن ، مانند غذا ، باید دائم تأمین گردد. به طور معمول ما روزانه حدود هشت لیوان آب می‌نوشیم، خواه این آب بصورت خالص باشد یا به وسیله نوشابه های دیگر. ما به همین اندازه هم از طریق غذا هرچند که بدون آب به نظر برسد آب را بدست می آوریم. کل مقدار آبی که بدن از طریق ادرار دفع می کند بالغ بر یک و یک چهارم لیتر می‌باشد و همین مقدار هم به صورت تبخیر از دست داده می شود که این تبخیر نقش خنک کنندگی بدن را ایفا می کند و از راه ریه ها و پوست بدن انجام می پذیرد.
عمل آب در بدن بیشتر از اینها پیچیده و مهم است. آب در بدن به طور دائم چون پولی که در بانک رد و بدل می‌شود، بین اعضاء مختلف و سیستم رد و بدل می شود. مثلاً در عرض یک روز بالغ بر یکصد و سی و هفت لیتر مایعات از خون تصفیه می گردد و دوباره توسط کلیه ها به خون برگردانده می شود.
چیزی بین هفت و نیم لیتر آب در داخل بدن تولید می گردد. در بین منابع مختلف غدد بزاقی در طی یک شبانه روز مقدار یک و یک چهارم لیتر آب برای مرطوب نگهداشتن دهان ترشح می شود و این بزاق ترشح شده علاوه بر مرطوب نگهداشتن دهان عمل گوارش را نیز منظم می کند. معده نیز بالغ بر یک و یک چهارم لیتر شیره معده ترشح نموده و پانکراس و کبد و روده ها بالغ بر سه لیتر و نیم مایعات ترشح می‌کنند.

درباره ادمین

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.
تعداد مقالات: 102 مقاله تا کنون.
تعداد ابزارها: 83 ابزار تا کنون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *