۳ مرداد ۱۴۰۰ ساعت: ۳:۱۶
محاسبه اندوکتانس سلف یک لایه

محاسبه اندوکتانس سلف یک لایه

دنیای اطلاعات: القاوری یا القاییدگی یا اندوکتانس ویژگی یک مدار الکتریکی است که بر اساس قانون لنز، متناسب با آهنگ تغییرات جریان الکتریکی برحسب زمان، نیروی محرکه الکتریکی مخالف آن درست می‌کند و سرعت تغییر جریان در مدار را می‌کاهد.

برای محاسبه "تعداد دور کویل" و "طول کویل" اطلاعات زیر را تکمیل کرده و روی محاسبه کلید کنید.

on-line one layer inductor solenoid calculator

اطلاعات را وارد کنید:

نتیجه:

سلفت چیست؟

هرگاه از یک سیم جریان عبور کند در اطراف سیم یک میدان مغناطیسی ایجاد می شود . اگر مقدار جریان ثابت باشد ، شدت میدان مغناطیسی در هر نقطه از اطراف سیم ثابت خواهد بود . همچنین در این حالت جهت میدان مغناطیسی نیز همواره ثابت خواهد بود . اما در صورتی که مقدار جریان متغیر باشد ، در اطراف سیم یک میدان مغناطیسی متغیر ایجاد خواهد شد . یعنی در این حالت شدت و جهت میدان مغناطیسی پیوسته تغییر می کند . اما در هر حال شدت میدان مغناطیسی ایجاد شده ، در هر لحظه در نزدیکی سیم بیشتر است و هر چه از سیم دورتر شویم میدان مغناطیسی ضعیف تر می شود . حال اگر یک سیم راست را پیچیده و به شکل فنر درآوریم ، با عبور جریان از آن ، میدان مغناطیسی اطراف حلقه های این سیم پیچ با هم جمع شده و یک میدان مغناطیسی قوی تر را تشکیل می دهند که این میدان مغناطیسی شبیه به میدان مغناطیسی اطراف یک آهن ربای دائم می باشد . به این سیم پیچ ، بوبین یا سلف نیز می گویند.

قابلیت های نرم افزار

– محاسبه تعداد دور سیم پیچ سلفت
– محسابه طول سیم پیچ سلف

نکات مهم:

– AWG مخفف American wire gauge می‌باشد.
– SWG مخفف Standard wire gauge می‌باشد.
– عدد k از روی عدد d به صورت خودکار محاسبه می شود. در صورت نیاز می توانید ویرایش کنید.
– در صورت استفاده از گزینه های استاندارد AWG یا SWG کد استاندارد مربوطه زیر قطر d نمایش داده می‌شود.

درباره ادمین

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.
تعداد مقالات: 102 مقاله تا کنون.
تعداد ابزارها: 83 ابزار تا کنون.

۲ نظر

  1. سلام .میتونم این برنامه رو برای ساختن یه زنراتور مینی ،استفاده کنم؟ فقط یه توضیحاتی بدین که چند نوع قطر سیم داره که من سر درنیاوردم .اونجر و … چین؟

  2. سلام من میخام یه دینام کوچک درست کنم که با آهنربا کار کنه میتونید من رو راهنمایی کنید؟میخام بدونم تعداد دور سیم پیچ و ضخامت سیم مورد استفاده وقطر هسته اهنیش رو با چه فرمولی به دست میارن.ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *