۳ مرداد ۱۴۰۰ ساعت: ۲:۱۸
شنوایی سنجی آنلاین

شنوایی سنجی آنلاین (audiometry)

دنیای اطلاعات: اودیوگرام جدولی است که نتایج آزمایش شنوایی بر روی آن رسم می‌شود. میزان افت شنوایی بر حسب دسی بل (dB) و در فرکانس‌های مشخصی اندازه گرفته می‌شود. فرکانس بر حسب واحدی به نام هرتز اندازه گرفته می‌شود. نمودار شنوایی بر حسب دسی بل (dB) بر روی ادیوگرام رسم می‌شود و معمولا نشانگر آستانه‌ی شنوایی فرد در مقایسه با میانگین شنوایی افراد هنجار است. میانگین شنوایی هنجار در حدود صفر دسی بل است. به خاطر تفاوت های فردی، همه‌ی آستانه‌ها تا حدود ۲۰ dB هنجار در نظر گرفته می‌شود.
اودیوگرام آرام‌ترین شدت صوتی را که فرد می‌تواند بشنود نشان می‌دهد. این شدت آستانه‌ی شنوایی نام دارد. از علایم مختلفی در ادیوگرام استفاده می‌شود تا اندازه‌گیری راه هوایی از راه استخوانی و همچنین گوش‌ها از همدیگر معلوم و مشخص باشد.
شما می‌توانید میزان بلندی و فرکانس صداهای گوناگون گفتار را که بر روی اودیوگرام چاپ شده است ببینید. به خاطر شکل خاص این ناحیه‌ی گفتاری، به آن “موز گفتاری” نیز گفته می‌شود. واکه‌ها صداهایی با فرکانس پایین و شدتی بالا هستند. در حالی که همخوان‌ها صداهایی با فرکانس بالا و شدتی پایین هستند. واکه ها بلندی گفتار و همخوان‌ها مفهوم گفتار را می‌رسانند. مانند موش یا دوش.
سایت حسابگر دنیای اطلاعات، ساده ترین ، سریعترین و یکی از بهترین تست‌های شنوایی را در اینترنت ارائه می‌دهد. این صفحه را علامت گذاری کنید و تست شنوایی را به طور دوره‌ای اجرا کنید تا بر شنوایی خود نظارت داشته باشید!
اگرچه این فایل‌های صوتی آزمایشی با دقت طراحی شده اند، اما جایگزینی برای تست شنوایی مناسب نیست. به محض اینکه به طور جدی نگران کم شنوایی احتمالی باشید، به شما توصیه می‌شود با یک متخصص شنوایی سنجی مشورت کنید. مراقب باشید، در صورت استفاده نادرست از این نرم‌افزار، برخی از صداهای تست می‌توانند به گوش‌های شما آسیب برسانند (در صورتی که صدای تلفن همراه یا کامپیوترتان بیش از حد بلند باشد). با پیروی از روش کالیبراسیون، سطح صدای ایمنی خواهید داشت و همیشه با صداهای ساکت تر شروع کنید.
سه بخش بعدی شما را به طریقه تست شنوایی سوق می دهند.

1- میزان صدای دستگاه خود را کالیبره کنید.

فایل صوتی
کالیبراسیون

با استفاده از هدفون ، به فایل صوتی کالیبراسیون گوش دهید. سپس بدون اینکه هدفون خود را روشن کنید، سریع و محکم دستان خود را از نزدیک در مقابل بینی خود مالش دهید و سعی کنید همین صدا را تولید کنید.

اگر در شنیدن صدای مالش دادن دستان خود مشکل دارید ، آزمایش از قبل انجام شده است: شما به احتمال زیاد از ضعف شنوایی شدید رنج می برید!

میزان صدای دستگاه خود را طوری تنظیم کنید که هر دو سطح مطابقت داشته باشد: یعنی میزان صدای فایل پرونده کالیبراسیون و مالش دستانتان در یک سطح باشند. پس از تنظیم کردن میزان صدای دستگاه در طول تست شنوایی میزان صدا را تغییر ندهید.

2- به فایل‌های تست فردی گوش دهید

در یک محیط آرام و بدون صدا، از ردیف بالا شروع کرده و به سمت پایین ادامه دهید تا وقتی که صدایی بشنوید. این کار را برای هر ستون انجام دهید.

همیشه از صداهای بالای جدول شروع کنید. صداهای پایین جدول برای کسانی که شنوایی خیلی پایینی دارد مناسب هستند و برای یک فرد با سطح شنوایی عادی بسیار بلند هستند!

اگر در ردیفی صدایی شنیدید لازم نیست که به ردیف بعدی بروید در غیر این صورت این روند را ردیف به ردیف انجام دهید تا صدایی بشنوید.

تقریبا ساکت
آرام
پرصدا
صدای بسیار بلند
تست هر دو گوش  تست گوش چپ  تست گوش راست

3- نمودار شنوایی خود را مرور کنید

اکنون آستانه‌های شنوایی شما باید در نمودار شنوایی زیر ظاهر شود. در حالت ایده آل ، نشانگرها باید در بالای نمودار، (در حدود دامنه صفر) قرار بگیرند.

audiogram grid
پوشش  حذف نشانگرها 

این نموار شبیه نموداری است که سیستم متخصصان شنوایی سنجی در طی تست شنوایی تولید می‌کند، و نرمترین صداهایی که می‌توان در فرکانس‌های مختلف آزمایش شده شنید، را ترسیم می‌کند. در حالت ایده آل، شش نشانگر باید در بالای نمودار، در حدود دامنه صفر قرار داشته باشند. بخش بعدی نمودار شنوایی را با جزئیات بیشتر توضیح می‌دهد.

برای افزودن اطلاعات روی "نمودار شنوایی" خود ، روی دکمه "پوشش" کلیک کنید.

پوشش اول مربوط به گفتار مکالمه را تشریح می ‌کند. به شکل یک موز است و اغلب از آن با عنوان "موز گفتاری" یاد می‌شود. مصوت‌ها در سمت چپ موز (منطقه سبز) قرار دارند و صامت‌ها در سمت راست (منطقه آبی) قرار دارند. به یاد داشته باشید ، تمام صداهای واقع در آستانه شنوایی فردی شما برای شما غیرقابل توصیف خواهد بود. اگر نشانگرهای شخصی شما در داخل (یا بدتر از آن ،در زیر) موز گفتاری قرار داشته باشد ، به این معنی است که شنوایی شما بخشی از مکالمه را از دست خواهد داد ، برای مثال مغز شما را برای جبران این نقص، هنگام مکالمه به حدس زدن کلمات روی خواهد آورد.
لایه دوم برخی از صداهای آشنا از زندگی روزمره ما را نشان می‌دهد، مانند خش خش برگ‌ها، صدای پرندگان ، چکیدن قطرات آب و سایر صداهای رایج.

درباره ادمین

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.
تعداد مقالات: 102 مقاله تا کنون.
تعداد ابزارها: 83 ابزار تا کنون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *