۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ساعت: ۵:۵۹
محاسبه طول تسمه

محاسبه آنلاین طول تسمه

دنیای اطلاعات: اگر به دنبال انتخاب بهترین نوع تسمه هستید باید بدانید که اندازه آن را چگونه محاسبه کنید. این مشکل معمولا در زمانی به وجود می‌آید که بخواهید یک تسمه نو برای دستگاه خود تهیه کنید. در بیشتر موارد با بردن تسمه قبلی به فروشگاه‌های فروش تاسیسات می‌توانید یک نمونه مشابه را تهیه کنید. اما برخی اوقات به دلیل فرسودگی یا پارگی تسمه، امکان مشاهده مشخصات وجود ندارد و نمی‌توان از این طریق کاری انجام داد.
به همین دلیل ما می‌خواهیم یک رابطه ریاضی و عملی به شما ارائه دهیم که در همه موارد بتوانید با استفاده از آن به محاسبه اندازه طول تسمه بپردازید. برای محاسبه این اندازه نیاز به فاصله مرکز پولی‌ها، قطر پولی بزرگ و کوچک دارید که میتوانید بر حسب واحد مورد نظر محاسبه کنید. منظور از پولی قطعه‌ای است که تسمه بر روی آن قرار می‌گیرد.
با توجه به این موضوع، اندازه تسمه بر اساس فرمول زیر محاسبه می‌شود:
\[ \normalsize B_L =\] \[ \normalsize ((D_L+D_S)\times \frac  {π} {۲}) +\] \[ \normalsize (D_L-D_S) \times \arcsin(\frac {D_L-D_S}{2L})+\] \[ \normalsize 2 \sqrt{(L^2-0.25 \times (D_L-D_S)^2)}\] در این رابطه L فاصله مرکز پولی‌ها، DL و DS قطر آن‌ها و BL طول تسمه است.
نکته مهم: هرگز برای به دست آوردن اندازه تسمه از نخ استفاده نکنید. زیرا اولا ضخامت نخ در مقایسه با تسمه بسیار کمتر است. ثانیا نخ در کف پولی‌ها قرار گرفته و به این ترتیب اندازه کوچکتری را در مقایسه با تسمه که در لبه آن‌ها قرار می‌گیرد به شما ارائه می‌دهد.

محاسبه طول تسمه

لطفا اطلاعات خواسته شده را پر کرده و دکمه محاسبه را فشار دهید:


©️طراح و برنامه نویس: مجید کوهی. هرگونه کپی برداری از اسکریپت‌ها و کدهای این مجموعه موکدا ممنوع و شرعاً حرام می باشد و در صورت مشاهده، کاملا قابل پیگیری خواهد بود.

درباره ادمین

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.
تعداد مقالات: 125 مقاله تا کنون.
تعداد ابزارها: 106 ابزار تا کنون.

۵ نظر

  1. امیر محمدی کیا

    سلام . داداش من فروشگاه آنلاین تسمه دارم . لینک سایت و گذاشتم داخل سایتم .

  2. عالی بود واقعا مهندس فقط خواستم تشکر کنم

  3. سلام .خیلی خیلی از لطف شما ممنونم .واقعا خدا خیرت بده با این کاری که کردی . من چند سال بود با تنظیم تسمه درگیر بودم . حتی فرمول محاسبه تسمه را هم توی یک سایت دیدم ولی حالش را نداشتم که محاسبه کنم . حالا شما با این کار خیلی کار ما را راحت کردین. خیلی راحت اعداد را داخل فرمول گذاشتم و نتیجه عالی به دست اومد.

  4. عباسعلی کاظمی

    سلام مھندس
    خیلی ممنون از اینکہ محاسبہ آنلاین را طراحی کردہ اید خیلی کاربری و عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیگ مستر