۳ خرداد ۱۴۰۳ ساعت: ۱۶:۳۶
محاسبه شیب خط با استفاده از دو نقطه

محاسبه شیب خط با استفاده از دو نقطه

دنیای اطلاعات: خط مستقیم خطی است که دو نقطه‌ی مجزا را به هم متصل می‌کند. به عنوان مثال راه ‌پله‌های خانه‌ی شما، این ساده‌ترین و بهترین مثال ریاضی در زندگی روزمره است. این یک شیب است و اگر آن را از دید هندسی و روی یک نمودار مشاهده نمایید، شما محور را به وضوح می‌توانید ببینید خطی که در امتداد محور X از گراف است یک خط افقی است و خطی که در امتداد محور Y است، یک خط عمودی است. بنا بر این روی نسخه‌ی مشابه ولی کوچک‌‌تری از این تصویر بر روی کاغذ گراف کار کنید. دو نقطه را بر روی محورها انتخاب کنید و آنها را با یک خط راست به‌ هم‌دیگر متصل کنید. حالا شما مقادیر مختصات X و Y را دارید. اندازه گیری روی محور مختصات Y به صورت y2-y1 است و به همین ترتیب مختصات محور X به صورت x2-x1 می‌باشد.
بنا بر این فرمول، شیب بین دو نقطه، می‌تواند به این صورت محاسبه شود.
\[ \normalsize m = \dfrac{rise}{run} = \dfrac{\Delta y}{\Delta x}\] \[ \normalsize m = \dfrac{y_2 – y_1}{x_2 – x_1}\] که m شیب می باشد.

محاسبه شیب با دو نقطه
مختصات نقطه اول
مختصات نقطه دوم

©️طراح و برنامه نویس: مجید کوهی. هرگونه کپی برداری از اسکریپت‌ها و کدهای این مجموعه موکدا ممنوع و شرعاً حرام می باشد و در صورت مشاهده، کاملا قابل پیگیری خواهد بود.

درباره ادمین

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.
تعداد مقالات: 125 مقاله تا کنون.
تعداد ابزارها: 106 ابزار تا کنون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیگ مستر