۱۱ مهر ۱۴۰۲ ساعت: ۱۷:۰۳
تاریخ زایمان

محاسبه زمان بارداری و تاریخ زایمان

دنیای اطلاعات: اولین روز از آخرین قاعدگی که LMP هم نامیده می شود یکی دیگر از روش های محاسبه سن جنین و سن بارداری است که در آن اولین روز آخرین قاعدگی ( به اضافه یا منهای 2 هفته) پزشک 280 روز را به اولین روز آخرین پریود شما اضافه می کند چون که کل بارداری 280 روز (40 هفته/ 9 ماه و 10 روز) است. این عدد بسیار دقیق نیست اما شاخص خوبی برای اندازه جنین و تخمین محاسبه تاریخ زایمان است.

:
:
:
(روز):
نتیجه محاسبه
تاریخ تقریبی بارداری :
تاریخ تقریبی زایمان :
دوران بارداری سپری شده :
مدت زمان باقیمانده از دوران بارداری :
فرایند و طول مدت بارداری در تمام زنان یکسان نیست. مطالعات نشان داده است که زایمان در اغلب موارد، حدود ۴۰ هفته پس از اولین روز قاعدگی زنان باردار اتفاق می‌افتد. این مطلب به شما کمک می‌کند تا با چگونگی تخمین زمان احتمالی زایمان خودتان آشنا شوید.

تشخیص زمان زایمان با تاریخ آخرین عادت ماهانه

تعداد بسیار اندکی از زنان باردار تاریخ دقیق بارور شدن تخمک را می‌دانند. اگر در دوره‌ای که امکان باردار شدن شما وجود دارد، تنها یک بار نزدیکی جنسی داشته باشید، لزوما در همان زمان باردار نمی‌شوید. امکان دارد اسپرم‌ها تا زمان تماس با تخمک، یک یا دو روز در لوله‌های رحم باقی بمانند، پس از این تماس، ممکن است تخمک بارور و سلول تخم تشکیل شوند. از آنجا که زمان دقیق تخمکگذاری و لقاح مشخص نیست، تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی برای تعیین زمان احتمالی زایمان به کار می‌رود. این تاریخ احتمالی است، زیرا زمان زایمان می‌تواند دو هفته زودتر یا دو هفته دیرتر از زمان تعیین‌شده اتفاق بیفتد. در مورد زنانی که طول چرخۀ عادت ماهانۀ آنها به طور متوسط ۲۸ روز است، بارور شدن تخمک حدود دو هفته پس از اولین روز آخرین عادت ماهانه اتفاق می‌افتد. به همین دلیل، گفته می‌شود که بارداری از تاریخ شروع آخرین عادت ماهانه بین ۳۸ تا ۴۰ هفته طول می‌کشد. این روش، زمان حقیقی چرخۀ عادت ماهانۀ شما یا زمانی که فکر می‌کنید باردار شده‌اید را در نظر نمی‌گیرد. استفاده از این روش در افرادی با عادت ماهانۀ منظم، دقت بالاتری دارد. اما در افرادی که عادت‌های ماهانۀ نامنظمی دارند و احتمالاً از مشکلاتی نظیر تخمدان پلی‌کیستیک رنج می‌برند یا به دلایل دیگری دچار اختلالات هورمونی هستند، تعیین زمان احتمالی زایمان نیازمند کاربرد استفاده از ابزارهایی مانند سونوگرافی است.

تعیین زمان زایمان از طریق سونوگرافی

برخی اوقات به دلیل نامنظم بودن دوره‌های عادت ماهانه، فراموشی زمان اولین روز آخرین قاعدگی و حتی در مورد مادری که در دوران شیردهی بدون شروع دوره‌های منظم قاعدگی باردار شده است، تعیین زمان تخمینی زایمان امکان‌پذیر نیست. بنابراین علاوه بر معاینات بالینی، می‌توان از سونوگرافی سه ماهه ی اول بارداری استفاده کرد. متخصص سونوگرافی در واقع با اندازه‌گیری ابعادی از بدن جنین مثل اندازه‌گیری طول سر تا باسن جنین، قطر خاصی از سر جنین و قطر ساک بارداری تخمینی از سن بارداری به دست می‌آورد؛ توجه کنید که دقت سونوگرافی در سه ماهۀ اول بارداری برای تخمین سن بارداری به مراتب بیشتر از سونوگرافی‌های زمان‌های بعدی است. بنابراین چنانچه تاریخ اولین روز آخرین قاعدگی خود را می‌دانید یا سن حاملگی شما در سه ماهۀ اول بارداری مشخص شده است، می‌توانید بیشتر روی تاریخ احتمالی زایمان خود حساب کنید.

تشخیص زمان زایمان با معاینه ی شکم

در برخی موارد می‌توان با استفاده از معاینۀ شکم و تعیین اندازۀ رحم نیز سن بارداری شما را تخمین زد. این روش نسبت به دو روش بالا احتمال خطای بیشتری دارد، زیرا شرایطی نظیر بارداری چندقلو، الیگوهیدرآمنیوس، پلی‌هیدرآمنیوس و نیز درشتی یا کوچکی جنین می‌تواند پزشک را دچار اشتباه کند. بنابراین هرچند پزشک ممکن است در معاینه ی شکم به این موضوع دقت کند، اما تاریخ زایمان را با دو روش موجود دیگر تعیین خواهند کرد. اما در برخی موارد که دسترسی به سونوگرافی وجود ندارد و مادر هم از زمان آخرین قاعدگی خود بی‌اطلاع است، این روش ممکن است به تعیین تاریخ زایمان کمک کند. به‌طورکلی محاسبه‌های مربوط به تاریخ زایمان همیشه تخمینی است و تعداد کمی از زنان در تاریخ دقیق و مشخص‌شده زایمان می‌کنند. زایمان شما ممکن است دو هفته قبل یا بعد از تاریخ تعیین‌شده صورت گیرد.

درباره ادمین

مجید کوهی طراح سایت و دانش آموخته مهندسی تکنولوژی جوشکاری است. وی از بحث و مطالعه در مورد فناوری و فلسفه لذت می‌برد، به سبک زندگی اسلامی علاقه دارد و اوقات فراغتش را با کیهان شناسی، طراحی مدارهای الکترونیکی و زمین شناسی می‌گذراند.
تعداد مقالات: 125 مقاله تا کنون.
تعداد ابزارها: 105 ابزار تا کنون.

۱۴ نظر

 1. با سلام
  ممنون از شما بابت سایت خوبتون

 2. ممنون از سایت بسیار خوبتون

 3. سلام من پارسال ۵ خرداد نزدیکی داشتم و ۲۹ بهمن بچه م بدنیا اومد بنظرم خیلی زود سزارین شدم حتی به ۹ ماه هم نکشید چطور ممکنه ؟

  • سلام
   اگر عمل لقاح بین ساعات ۱۱ تا ۱۲ ظهر ۵ خرداد انجام شده باشد بچه شما در ساعت ۲۲ و ۲۰ دقیقه روز ۲۹ بهمن بدنیا آمده است و کاملا این امر طبیعی است.

 4. شما دقیقا ۴۰ هفته رو هم پر کردید. از اولین روز آخرین قاعدگی باید حساب کنید نه از روز نزدیکی

 5. با وجود پریود نامنظم سن بارداریم طبق چی حساب کنم اولین سونوگرافی؟دومین سونو؟سونو ان تی؟سونو آنومالی؟یا سونو که کمترین تاریخ داره در نظر بگیرم؟

 6. سلام من طبق آخرین پریودم که ۹اردیبهشت بود دقیقا زمان سن بارداریم ۲۱هفته میشه اما سونوگرافی سن بچه رو دوهفته بزرگتر نشون میده الان کدومش درسته ؟؟؟لطفا جواب منو بدین

 7. سلام من پریودهام همیشه ششم هرماه منظم بوده ماه قبل یک هفته قبل از پرید دوتا قرص اورژانسی خوردم و چهاردهمش پرید شدم یعنی ۷ روز عقب انداختم، الان پرید نشدم بنظرتون باردارهستم ؟این ماه جلوگیری نداشتم،حالا باردارم یا بخاطر استفاده از قرص اورژانسی عقب انداختم؟

 8. من چند هفته هستم

 9. سلام خسته نباشید من پریودهام معمولا نامنظم بوده ولی آخرین بار ۲۸بهمن ۹۹پریود بودم و۶اردیبهشت سونو دادم کمتر از ۵هفته باردار بودم و سطح بتام بیش از ۱۵۰۰تا بود حالا طبق سونو آن تی ۱۲هفته م ۱۹خرداد ۱۲هفته بودم که حساب کردم شروع بارداری م میشه ۲۸اسفند حالا سوال من این که من از نزدیکی های اسفند باردار شدم یا فروردین ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *